Uličnim kioscima na kojima se prodaju novine u Italiji i Grčkoj nije ograničen rad, kao ostalim trgovinama, a razlog je jednostavan - NALAZE SE NA OTVORENOM I BEZBEDNIJI SU ZA KUPOVINU! Prema dosadašnjim podacima čak i u Italiji i Španiji, koje su najugroženije virusom COVID 19, gotovo da nije zabeležen slučaj da se neki radnik ili radnica u kiosku zarazila koronom.
Retki izlasci iz domova su ovih dana najčešće usmereni na odlazak u nabavku osnovnih potrepština, ali pitanje koje građani najčešće postavljaju jeste kako da se bezbedno kupuje, a da se smanji rizik od prenošenja zaraze? U brojnim evropskim zemljama zabranjen je rad buticima, restoranima i kafićima, ali i dalje nesmetano rade supermarketi, apoteke i – kiosci. Uličnim kioscima na kojima se prodaju novine u Italiji i Grčkoj nije ograničen rad, kao ostalim trgovinama, jer su na otvorenom i bezbedniji su za kupovinu.
Građani Srbije mogu sasvim normalno, kao i pre epidemije koronavirusa, da kupuju na kioscima i u prodavnicima, naravno, uz pridržavanja mera opreza. Vlada Srbije i krizni štabovi sastavljeni od najeminentnijih stručnjaka, propisali su da je sasvim dovoljno i bezbedno u redovima, na otvorenom, držati odstojanje od 1,5 do dva metra, uz preporuku da se u nabavku krene sa zaštitnom opremom - maskom i rukavicama.
Francuski premijer Eduard Filip je, najavljujući zatvaranje restorana, barova, diskoteka, bioskopa i određenih prodavnica, dodao da će ostati otvorene prodavnice sa prehrambenom robom, benzinske stanice, banke, apoteke i - kiosci za novine! Ni kod nas situacija nije drugačija, pa tako, na primer, "Nedeljnik" prenosi izjavu dr Svetlane Mladenović Janković, koja je rukovodilac Centra za promociju zdravlja u Gradskom zavodu za javno zdravlje u Beogradu, koja je rekla da je dobro iskoristiti, ukoliko postoji mogućnost da se nabavka obavi na otvorenom, bez ulaska u objekte, poput kupovine na kiosku ili takozvanim šalterima.
U danima ograničenog kretanja obilazili smo maloprodajne objekte i razgovarali sa kupcima o tome kako i gde kupuju. Kupci su uglavnom veće nabavke prehrambenih proizvoda već obavili i pridržavaju se datih uputstava o zaštiti pri kupovini. Većina kupaca sa kojima smo pričali radije se opredeljuje da svakodnevnu neophodnu kupovinu raznih potrepština kao što su novine, časopisi, knjige i cigarete radije obavlja u kioscima zbog toga što se kupovina obavlja na otvorenom, kao i zbog ograničenog kontakta sa prodavcem i drugim kupcima, tako se osećaju bezbednije, a u skladu sa preporukama epidemiologa.
21.05.2014.
RTB Bor je u konsultaciji sa Štabom za vanredne situacije kupio i u poplavljeni Obrenovac poslao 100 pumpi za ispumpavanje vode sa manje pristupačnih mesta.
Pročitaj više21.05.2014.
Kompanije u Srbiji nastavile su danas da upućuju pomoć stanovništvu ugroženom poplavama u Srbiji.
Pročitaj više21.05.2014.
Kompanija Centro Štampa Holding, koju čine MOJ KIOSK Stampa, Centrosinergija i Centrologistika, izdvojila je pomoć ugroženim u poplavama u iznosu od dva miliona dinara.
Pročitaj više21.05.2014.
Brojne kompanije, organizacije, i pojedinci nastavljaju da šalju pomoć svojim donacijima ugroženim ljudima od poplava. Predrag Marić: Rasporedićemo pomoć Načelnik Uprave za vanredne situacije MUP-a Srbije Predrag Marić zahvalio se velikom broju kompanija koje učestvuju u pružanju pomoći i istakao da će se u toku dana organizovati na način da pomoć od preduzeća i privrednih društava stigne tamo gde je najpotrebnija.
Pročitaj više21.05.2014.
U Srbiju stiže humanitarna pomoć i spasilačke ekipe iz celog sveta kako bi pomogle u saniranju posledica poplava Humanitarnu pomoć, tokom prethodnog dana, uputila su udruženja građana, crkve, srpska dijaspora, opštine, preduzeća iz Hrvatske, Slovenije, Švajcarske, Crne Gore, Rumunije, Makedonije, Bugarske, Austrije, Češke.
Pročitaj više21.05.2014.
Domaće i strane kompanije nastavile su danas da doniraju novčanu i drugu neophodnu humanitarnu pomoć ugroženima u poplavama u Srbiji.
Pročitaj više